TracksGrid

TracksGrid Client за Андроид

Предлага се в Google Play

Какво е TracksGrid

  • TracksGrid e уеб базирано приложение за GPS проследяване в реално време. Данните се изпращат от Вашето мобилно устройство към сървър, който ги обработва и визуализира. Проследяването може да бъде, както индивидуално така и на групи.

Изисквания

  • Активен профил в TracksGrid.

  • Мобилно устройство с Android OS и инсталиран TracksGrid Client.

Как работи TracksGrid

  • За да започнете да записвате маршрути е достатъчно да влезете в профила си в TracksGrid Client чрез мобилното приложение и да натиснете бутона за запис.

    Ще трябва да дадете необходимите разрешения на приложението за достъп до системните функции на устройството - използване на GPS сензора и Интернет достъп.

    За да сте сигурни, че по време на работа приложението TracksGrid Client няма да бъде принудително спряно от Android с цел пестене на батерията, е препоръчително да го добавите като изключение в настройките за оптимизирана работа на батерията.

    TracksGrid Client ви дава възможност да добавяте нови събития и да се присъединявате към съществуващи такива.

    Преди да стартирате споделянето на местоположение имате възможност да зададете име на маршрута, който ще бъде записан.

    По време на споделяне на местоположението можете да използвате функцията за пауза, което ще спре споделянето в реално време на вашето местоположение, докато отново не го разрешите (от същия бутон, с който сте го поставили на пауза).

Принцип на работа

Маршрути

  • В профила си можете да определите дали новосъздадените маршрути да бъдат публични или частни.

  • Видимостта и името на маршрута могат да бъдат променени в последствие. Маршрутите могат да бъдат изтегляни в GPX формат и да бъдат изтривани.

  • Всеки потребител има публична страница, която може да сподели (или лесно да бъде отгатната). На нея са видими всички маршрути на потребителя, които са публични.

Събития

  • Маршрут, който е част от събитие автоматично се създава като публичен, без значение каква видимост е избрал потребителя в профила си. Ако в последствие видимостта на маршрут, който е част от събитие бъде променена на частна, той вече няма да бъде видим в събитието.

  • Всички събития могат да бъдат видени от всеки. Ако събитието е Скрито, то не се показва в списъка с публични събития, но остава достъпно за всеки, който има връзка към него.

  • Създаване на събитие може да стане по два начина. 1) Чрез мобилното приложение TracksGrid Client, както е описано по-горе и 2) Чрез TracksGrid.com. Ако събитие е създадено чрез TracksGrid.com, в последствие можете да използвате неговото име в мобилното приложение.

  • Собственикът на събитието има следните възможности:

    • Да променя името и видимостта му.

    • Да го изтрие. Изтриването на събитие не води до изтриване на маршрутите, които са включени в него. Те са собственост на потребителите, които са ги създали.

    • Да добави и позиционира фоново изображение, което да се използва като "подложка" на картата. Тази функция може да бъде полезна при проследяване на дейности като спортно ориентиране, когато сте добавили картата с контролните точни като фон, както и когато искате да добавите по-подробна или карта от друг тип като слой върху текущата. Веднъж добавено изображение може да бъде заменено с друго.

    • Да добави GPX маршрут. Този маршрут ще се визуализира като "подложка" на картата и може да служи като ориентир за позицията на участниците в събитието. Това ще добави и информация за височинния профил на маршрута. Добавеният GPX маршрут може да бъде подменен с друг в последствие.

Идеята

  • Малко преди старта на Орехово Ултра Яна ме попита по кое време да ме чака на финала. Казах, че ще пусна Live Track на Garmin-a, но се оказа, че това не е много добра опция. Картата там е доста постна и човек, който не познава района и трасето много трудно ще се ориентира. Това ме накара да се замисля по въпроса и така се роди идеята за TracksGrid.

Изпълнението

  • Разработвам TracksGrid сам и в свободното си време. Не съм програмист и съм сигурен, че с времето ще се появят доста бъгове. Ще се старая да ги отстранявам своевременно, доколкото това е по възможностите ми. Използването на TracksGrid е напълно безплатно и ще се постарая това да си остане така.

    С радост (и не по-малко гордост) мога да кажа, че точно месец, след като реших, че имам желание да се науча да пиша приложения за мобилни устройства, днес, 12.11.2022 публикувах версия на TracksGrid за Android в Google Play Store.

    Готов съм и с версията за iOS, но компилирането и изисква машина с macOS, с каквато не разполагам в момента. Още по-основателна причина да не пускам тази версия са изискванията за публикуване на приложения в Apple App Store и тяхната такса от $100 годишно ?!?

    Приемам всякакви идеи, препоръки, съвети и критики във връзка с TracksGrid. Не се притеснявайте да се свържете с мен. Можете да намерите имейл адрес за връзка в страницата с Контакти.

Недостатъци

  • Логиката за генериране на маршрути и събития, видимост на маршрутите и събитията, както и други подобни може да изглежда неясна в началото.

    TracksGrid работи на относително слаб сървър и при по-голямо натоварване е възможно да се наблюдава забавяне в работата.

    Данните за дължината на маршрутите, положителната и отрицателната денивелация са приблизителни. Изчисляват се между всяка една точка получена от мобилното приложение и накрая се сумират. Надявам се занапред точността да се подобри.

    Още много, за които в момента не се сещам.